Péče o zubní implantáty

Zubní implantáty mohou vydržet tak dlouho jako přirozené zuby, pokud je o ně správně pečováno. Abychom se ujistili, že ze svého implantátu vytěžíte maximum a zajistíme jeho úspěšné zhojení, sestavili jsme následující rady pro následnou péči.

Správná péče o zubní implantáty je klíčová pro jejich dlouhodobé zachování a správnou funkci. Přestože se implantáty mohou zdát jako permanentní řešení, vyžadují stejně jako přirozené zuby pravidelné čištění a kontrolu.

V tomto článku se ponoříme do světa péče o zubní implantáty, aby vaše nové zuby nejenže vypadaly skvěle, ale aby také sloužily po mnoho let.

Pooperční péče

Po zavedení implantátu je oblast extrémně citlivá a vyžaduje jemnou péči. Během období hojení by se měla čistit pouze velmi jemným zubním kartáčkem, aby nedošlo k podráždění nebo poškození. V prvních týdnech po operaci je také důležité omezit fyzickou námahu, aby se implantát mohl správně zahojit a pevně spojit s kostí.

Pravidelné čištění a mezizubní hygiena

Jednou z nejdůležitějších částí péče o zubní implantáty je rutinní domácí ústní hygiena. Je třeba pravidelně kartáčkovat zuby alespoň dvakrát denně, stejně jako byste to dělali s přirozenými zuby. Kromě toho je důležité používat mezizubní kartáčky nebo dentální nit pro čištění prostorů mezi zuby a implantáty. Tato praxe pomáhá odstraňovat nežádoucí bakterie a zabraňuje vzniku zubního plaku.

Preventivní kontroly a odborná hygiena

Součástí péče o zavedené implantáty jsou pravidelné prohlídky u implantologa. Doporučuje se jednou nebo dvakrát ročně odborná profylaxe, tzn. odborné odstranění měkkého a tvrdého plaku stomatologem nebo dentální hygienistkou. Tato péče je důležitá pro udržení zdraví implantátů a prevenci možných komplikací.

Kouření a citlivé sliznice

Vzhledem k tomu, že sliznice implantátů jsou mnohem citlivější, je třeba se vyvarovat silného kouření. Kouření může způsobit podráždění a zvýšit riziko zánětu. Zánět na zubním implantátu se navíc hojí mnohem hůře než na přirozeném zubu, protože implantát je prakticky přímo na kosti. Proto je důležité být si vědom těchto rizik a dodržovat doporučení pro správnou péči o zubní implantáty.

Dlouhodobý úspěch díky pravidelné péči

Správná péče o zubní implantáty je klíčem k jejich dlouhodobému úspěchu. Nezapomeňte, že pravidelné kontroly a profesionální čištění jsou stejně důležité jako domácí péče. Výsledkem jsou silné, zdravé zuby a sebevědomý úsměv, který stojí za to.

Chcete se dozvědět víc?
Najděte si svého implantologa a domluvte si konzultaci.

Najít lékaře